OYUN SİSTEMLERİ

2006-12-29 12:23:00
OYUN SİSTEMLERİ

            3:3 SİSTEMİ: VOLEYBOL UZUN YILLAR ÜÇ SMAÇÖR VE ÜÇ PASÖR ŞEKLİNDA OYNANMIŞTIR.HER PASÖRÜN BİR SMAÇÖRÜ VARDI VE ÖNE GELDİKLERİNDE YALNIZ KENDİ SMAÇÖRLERİNE ATARLARDI.

 

4:2 SİSTEMİ: DÖRT SMAÇÖR VE İKİ PASÖRLE OYNANAN SİSTEMDİR. 3:3 SİSTEMİNDE SMAÇÖRLERİN BLOK KARŞISINDA YETERSİZ KALMALARI NETİCESİNDE PASÖRLERİN DİĞER SMAÇÖRLERE DE PAS ATMALARI DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR. BUNUN SONUCU OLARAK ÜÇ PASÖRDEN BİRİNİN FAZLA OLDUĞU ORTAYA ÇIKMIŞ VE PASÖRÜN YERİNE OYUNA BİR SMAÇÖR DAHİL EDİLEREK HÜCUM GÜCÜ ARTTIRILMIŞTIR

            TAKIMIN HÜCUM GÜCÜ ATARKEN PASÖRLERİN DE GÖREV VE SORUMLULUKLARI ARTMAYA BAŞLAMIŞTIR.

            PASÖR ÖNDE ORTADA OYNAYARAK HER İKİ KÖŞEYE DE PAS ATIYORDU. PASÖRLERİN SMAÇ VURMA DURUMU OLMADIĞI İÇİN ARKADAN PASÖR KAÇIRILMAZDI. BU SİSTEMİ GÜNÜMÜZDE VOLEYBOLA YENİ BAŞLAYANLAR VE KÜÇÜK TAKIMLARDA KULLANILMAKTADIR.

 

 

6:0 SİSTEMİ: ALTI SMAÇÖRLE OYNAN BİR SİSTEMDİR, BU SMAÇÖRLERDEN BAZILARI ARKAYA GELDİKLERİNDE PASÖRLÜK YAPMAKTADIRLAR. PASÖRLÜĞÜN NE KADAR UZMANLIK GEREKTİREN BİR İŞ OLDUĞU GÖZÖNÜNE ALINDIĞINDA SİSTEMİN BAŞARISIZLIĞI DA ORTAYA ÇIKMAKTADIR. ÇOK KULLANILAN BİR SİSTEM DEĞİLDİR.

 

                 ŞEKİL-3

 

5:1SİSTEMİ: BEŞ SMAÇÖR VE BİR PASÖRLE OYNAN BU SİSTEM GÜNÜMÜZDE EN YAYGIN UYGULANAN SİSTEMDİR.TAKIMIN TEK BİR LİDER (ŞEF)TARAFINDAN YÖNETİLMESİNİN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR KADAR, AYNI SEVİYEDE İKİ PASÖR BULUNMADIĞI İÇİNDE UYGULANAN BİR SİSTEMDİR.

            MODERN 4:2 SİSTEMİNDEKİ DÜŞÜNCEDE İKİ PASÖR BULMANIN ZOR OLUŞU ANTRENÖRLERİ BU SİSTEME YÖNLENDİRMİŞTİR. BİR LİDER PASÖRLE OYNARKEN ÇAPRAZINDA, TOP SAVUNMADA PASÖRE GELDİĞİ VEYA PASÖRÜN KAÇAMADIĞI DURUMLARDA PAS ATABİLECEK ÖZELLİKTE BİR SMAÇÖR KOYMUŞLARDIR. BU SMAÇÖRLERİ SEÇERKEN PAS ATMA ÖZELLİKLERİ KADAR DİREK HÜCUM YAPABİLMELERİ İÇİNDE SOLAK OLMALARI GEREKMEKTEDİR.

            GÜNÜMÜZ VOLEYBOLUNDA ARKA HÜCUMLARI DA GÖZ ÖNÜNE ALARAK PASÖR ÇAPRAZINDA GENELLİKLE TAKIMIN HÜCUM GÜCÜ EN YÜKSEK OLAN SMAÇÖR OYNATILMAKTADIR.

 

 

 

OYUNCU ÖZELLİKLERİ VE GÖREVLERİ

           

               PASÖR (P): BAŞLANGIÇ GÜNLERİNDE TOPU KENDİ ARKADAŞLARINA FİLE ÜZERİNE ATMAKTAN BAŞKA GÖREVİ OLMAYAN OYUNCULARDI. GÜNÜMÜZ VOLEYBOLUNDA TAKIMIN BEYNİ OLMA GÖREVİNİ YÜKLENMİŞLERDİR. GENELDE DİĞER OYUNCULAR KADAR İYİ SMAÇ VURABİLEN, BLOK YAPABİLEN, SERVİS ATABİLEN VE MÜDAFAA ÖZELLİKLERİNE SAHİP OLMALARI GEREKEN PASÖRLER, AYRICA SAHALARINA GELEN HER TOPU SMAÇÖRLERE EN İYİ ŞEKİLDE PAS OLARAK VEREN OYUNCULARDIR. SMAÇÖELERİN ÖZELLİKLERİNİ BİLEREK PAS ATMAK, RAKİP TAKIM BLOĞUNU GÖREREK MÜMKÜN OLDUĞU KADAR BLOKSUZ SMAÇ VURDURABİLMEK İÇİN VARYASYONLAR YAPMAK PASÖRLERİN GÖREVLE-RİNDENDİR.BAŞALANGIÇTA TAKIMIN KISA VE HAREKETLİ OYUNCULARINDAN SEÇİLEN PASÖRLER, ARTIK HÜCUM VE BLOK ÖZELLİKLERİ DE DÜŞÜNÜLEREK UZUN BOYLU OYUNCULARDAN SEÇİLMEKTEDİR. PASÖRDE OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLERDEN BİR KISMI DA ŞÖYLE ÖZETLENEBİLİR: ZEKİ, ÇEVİK, MÜCADELECİ, SERİN KANLI, LİDER, GÖRÜŞ AÇISI GENİŞ, ANINDA KARAR VEREBİLME ÖZELLİĞİNE SAHİP OLMAK GİBİ. (ÖNDE 2 NOLU BÖLGEDE OYNAR)

 

            PASÖR ÇAPRAZI (Pç): 5:1 OYUN SİSTEMİNDE PASÖR ÇAPRAZINDA OYNAYAN BU OYUNCU BAŞLANGIÇTA SMAÇÖRLER ARASINDA PAS ATMA YETENEĞİ EN İYİ OLANLARDAN SEÇİLİRDİ. (PASÖRÜN GELEMEDİĞİ DURUMLARDA ÖNDE PAS ATSIN DİYE) AYRICA SOLAK OLMASININDA ÖNEMLİ AVANTAJLARI VARDIR. İLERİ SEVİYEDEKİ TAKIMLAR PASÖRÜN ÖNDE OLDUĞU VE İKİLİ HÜCUM YAPILDIĞI ÜÇ POZİSYONDA ARKADAN DA HÜCUM YAPABİLMESİ İÇİN BU GÜN EN İYİ SMAÇÖRLERİNİ PASÖR ÇAPRAZI OYNATMAKTADIR. (ÖNDE 2 NOLU BÖLGEDE OYNAR)

 

            SMAÇÖR PASÖR (Sp): VOLEYBOLUN GELİŞMESİ SMAÇLA BLOK ARASINDA ÇELİŞMENİN SÜRMESİ SONUCUNDA BÖYLE BİR İHTİSASLAŞMA GEREKTİRMİŞTİR. 1964 TOKYO OLİMPİYATLARI SONRASI AKTİF BLOK HAREKETİ YÜKSEK VE YAVAŞ YAPILANHÜCUMLARI ETKİSİZ HALE GETİR-MEYE BAŞLAMIŞTI. BUNUN ÜZERİNE DOĞU ASYA EKOLÜNDE ERKEN GİRİŞLER (FLAŞ HAREKETİ) YAPARAK HÜCUM EDEN, ÇABUK VURDUĞU SMAÇLAR KADAR BLOĞU DA ÜSTÜNE ÇEKEREK DİĞER HÜCUM OYUNCULARINI BLOKTAN KURTARAN UZUN BOYLU, ÇABUK OLAN OYUNCULAR GÜNÜMÜZ VOLEYBOLUNUN VAZGEÇİLMEZ ELEMANLARI OLMUŞ-LARDIR. BU OYUNCULAR HÜCUM KADAR BLOKT DA ÖNEMLİ GÖREV YÜKLENİRLER. ORTADAN YAPILAN ÇABUK HÜCUMLARI KONTRAOL ETTİKTEN SONRA KÖŞE-LERDE DE BLOK YAPMAKLA GÖREVLİDİRLER.

 

            SMAÇÖR (S): 1913 YILINDA İLK SMACIN VURULMASINDAN BERİ VOLEYBOLDA HÜCUM GÖREVİ OLAN OYUNCULARA SMAÇÖR DENİLMEKTEDİR. VOLEYBOL GELİŞTİKÇE VE BLOKLA SMAÇ ARASINDAKİ YARIŞMA SÜRDÜKÇE SMAÇ TEKNİKLERİ İLE SMAÇÖR ÖZELLİKLERİ DE GELİŞMİŞTİR. SMAÇÖRLER GENELDE FİLE ÜZERİNE ATILAN HER TOPU EN İYİ ŞEKİLDE HÜCUM OLARAK KULLANMAKLA YÜKÜMLÜ OYUNCULARDIR. SMAÇ KADAR BULUNDUKLARI BÖLGELERDE VE ORTA OYUNCULARINA DA BLOKTA YARDIM EDERLER. UZUN BOYLU ÇOK SIÇRAYAN GÜÇLÜ OYUNCULARDIR. SON YILLARDA UYGULANMAYA BAŞLAYAN İKİ KİŞİ İLE SERVİS KARŞILAMA SİSTEMİNDE TAKIMIN TÜM SERVİS KARŞILAMA YÜKÜNÜ DE TAŞIMAK ZORUNDADIRLAR. (ÖNDE 4 NOLU BÖLGEDE OYNARLAR)

 

HÜCUM

OYUN SİSTEMLERİ ÖĞRENİLDİKTEN SONRA OYUNLAR ÇEŞİTLİ GÖREVLER ALARAK HÜCUM ANLAYIŞLARINI DA  GELİŞTİRİRLER. TAKIM İÇİNDE EN AZ BİR PASÖRÜN HÜCUM ORGANİZASYONU İÇİN GÖREV ALMASI GEREKMEKTEDİR. DİĞER OYUN-CULARDA ÖNDE DÖRT, ÜÇ VE İKİ NUMARALI POZİSYONLARDAN VE ARKADAN HÜCUM ÖĞRENMELİDİRLER. İYİ BİR HÜCUM YAPABİLMEK İÇİN ÖNCE PASÖRE TOPU EN İYİ ŞEKİLDE VERMEK GEREKMEKTEDİR. BUNUN İÇİNDE SERVİS KARŞILAMA SİSTEMLERİNİN ÖĞRETİLMESİ GEREKİR. BU SİSTEMLERLE BİRLİKTE ÇOK KİŞİYLE HÜCUM YAPABİLMENİN YOLLARI ARANMALIDIR. BUNUN İÇİNDE PASÖR KAÇIRMALARIN DA BİLİNMESİ GEREKMEKTEDİR. BUNLARIN ARKASINDAN DA YAPILAN HÜCUMLARIN BLOKTA KALIP KENDİ SAHASINA DÜŞMEMESİ İÇİNDE HÜCUM DÜBLAJLARINI ÖĞRETMEK VE TÜM BU ÖĞRENİLENLERİ OYUN ORTAMINDA ÇALIŞTIRARAK GELİŞTİRMEK GEREKİR.

 

1- YER DEĞİŞTİRMELER:

 

 

                                             2-PASÖR KAÇIRMALAR

 

5:1’DE PASÖR ARKADA İKEN VEYA MODERN 4:2’DE ARKADAKİ PASÖRÜN ÜÇ POZİSYONDA KAÇIŞI, PASÖR KAÇIRILIRKEN DİKKAT EDİLECEK KURALLAR:

·         PASÖRÜ EN KESTİRME YOLDAN

·         SERVİSE DİREKT HEDEF TEŞKİL ETMEDEN

·         POZİSYON HATASI YAPMADAN KAÇIRMA YAPARIZ.

 

 2-1-PASÖR 1. NUMARADAN KAÇIYOR

PASÖRÜN ARKADA BİR NUMARADA OLDUĞU POZİSYONDA PASÖR KAÇIRMAYA İKİ ÖRNEK ÇİZİLMİŞTİR. BİRİNCİSİNDE DÖRT OYUNCU SERVİS KARŞILAMA GÖREVİ (ŞEKİL-6a) ALMIŞTIR. İKİNCİSİNDE İSE İKİ ÇAPRAZ OYUNCU SERVİS KARŞILAMA GÖREVİ YÜKLENMİŞTİR.(ŞEKİL-6b) BEŞ NUMARADAKİ OYUNCUYA GERİ HÜCUM YAPTIRILABİLİR.

 

 

2-2-PASÖR 6 NUMARADAN KAÇIYOR

PASÖRÜN ALTI NUMARADAN KAÇTIĞI POZİSYONA İKİ ÖRNEK ÇİZİLMİŞTİR. BİRİNCİSİNDE PASÖR İYİCE İÇERİ GİREREK KAÇARKEN TAKIM DÖRT OYUNCU İLE SERVİS KARŞILAMAKTADIR. (ŞEKİL-7A) İKİNCİSİNDE İSE İKİ KİŞİYLE SERVİS KARŞILAMAYI DA DÜŞÜNEREK PASÖRÜN AÇIKTAN KAÇIŞI GÖRÜLMEKTEDİR. AMAÇ ÜÇ NUMARADAKİ OYUNCUYA SERVİS KARŞILATMAK VEYA DEĞİŞİK BİR HÜCUM TAKTİĞİ DENEMEKTİR. BİR NUMARADAKİ OYUNCU İLE GERİ HÜCUM YAPTIRILA-BİLİR.

 

 

2-3-PASÖR 5 NUMARADAN KAÇIYOR

PASÖRÜN BEŞ NUMARADAN KAÇTIĞI POZİSYONLARA İKİ ÖRNEK ÇİZİLMİŞTİR. BİRİNCİSİNDE PASÖR 4 NUMARANIN ARKASINA VE 3 METRE İÇİNE GİREREK KAÇARKEN 3 VE 2 NUMARADAKİ OYUNCULARDA AÇILIRLAR VE 4 KİŞİYLE SERVİS KARŞILANIR. (ŞEKİL-8a) İKİNCİSİNDE 4 NUMARAYA SERVİS KARŞILATMAK İÇİN GERİYE ALINIR PASÖR ARKASINDAN KAÇAR (ŞEKİL-8b) 6 NUMARADAKİ OYUNCU İLE GERİ HAT HÜCUMU YAPTIRILABİLİR.

 

 

HÜCUM DÜBLAJLARI

HÜCUM DÜBLAJI ATAK ESNASINDA VURULAN SMAÇLARIN RAKİP BLOĞA ÇARPARAK GERİ DÖNMESİ DURUMUNDA TOPUN SAHAYA DÜŞMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN YAPILAN HAREKETLERE DENİR. BLOKTAN DÖNEN TOPUN KURTARILARAK TEKRAR OYUNA KAZANDIRILMASI ÇOK KISA BİR ZAMAN DİLİMİ İÇİNDE OLUR.

3 NUMARALI OYUNCUNUN SMAÇ VURMASI ESNASINDA 2 NUMARALI PASÖR, 4 NUMARALI SMAÇÖR İLE 5 NUMARA VE 1 NUMARALI OYUNCULAR ETRAFINDA YAKIN DÜBLAJ YAPARLAR. 6 NUMARALI OYUNCU ARKA SAHAYI KONTROL EDER.

 

6546
0
0
Yorum Yaz